Tudtad-e, hogy miként vagy képes kimozdítani helyéről a világot? (2. rész)
Tudtad-e, hogy miként vagy képes kimozdítani helyéről a világot? (2. rész)
Emberi, illetve állati erő alkalmazásával indul történetünk. A taposómalomba beállt két ember és a henger belsejében kialakított létrafokokon járva a testsúlyának hatására létrejövő forgatónyomaték elfordította a hengert, mellyel összekapcsolt kötéldob feltekerte a kötelet. Napjainkban ilyen mozgatási módot egy házi kedvenc hörcsög edzéseként láthatunk a „mókuskerékben”.
Általában az épület mellé fából épített állványzatra, szintén fából kialakított elemeket kézzel feljuttatva szerelték össze a darut.
Az építési munkáknál használt gémes daruk fejlődése folyamatos, a képen látható megoldásoktól indulva.
Az ipari forradalom technikai fejlődése természetesen magával hozta a daruk fejlődését is. Mivel az emeléstechnika mindig konkrét célokat szolgál ki, ezért azok változó (rendszerint valamilyen szempontból növekvő) igényeit kell kielégíteni. A különböző, munkavégzésre, teljesítményleadásra képes gépi erőforrások – gőzgép, belsőégésű motor, villamos motor – felváltották az emberi erőt a daruk esetében is.
A daruk konstrukciós kialakítása is folytonos változáson megy át, attól függően, hogy az általa kiszolgálandó emelési feladat mit követel meg. A darutípusok számának növekedésén túl ez általában teherbírás-növekedésben jelentkezik. A jelenünkben mindenki láthatja, hogy egyre nagyobb teljesítményű és méretű villamosenergia-termelő egységeket, erőműveket, szélturbinákat vagyunk képesek építeni, melyek építési, összeszerelési munkálataihoz egyre nagyobb magasságban dolgozni képes mobil gémes darut kell alkotni.
Paks II. építése során a napjainkban elérhető egyik legnagyobb emelési kapacitással rendelkező darut (Liebherr LR 11350) fogjuk használni a konténment építési munkálataihoz, valamint a fővízkör elemeinek beemeléséhez.
Az erőmű építése során nagy teherbírású toronydarukat is használni fogunk a mobil darun túl. Azon építési projektek száma, ahol ilyen daruk használata szükséges, kicsi, azonban a daruval kiszolgálandó építési fázis időtartama hosszú. Ebből következik, hogy néhány darab létezik a világon ezekből a darukból, melyek hónapokat, éveket egy projekten dolgoznak, így évekkel előre le kell kötni őket. Más megoldásként szóba jöhet új daru rendelése is, ilyenkor a gyártási időt kell figyelembe venni.
Az erőműi építési munkákat végző különböző kivitelezők az adott erőműtípushoz kidolgozott emeléstechnikát használják. A Paks II. építésére használandó emelőgépek típusai megegyeznek azokkal, melyeket egyéb projekteken is használt a Roszatom. Más típusú erőmű kivitelezője is ugyanazon erőműtípushoz ugyanazon emeléstechnikai megoldásokat alkalmazza. Az EDF a Hinkley Point C építésére kidolgozott emeléstechnika részeként a Sarens céggel működik együtt, egy SGC-250 típusú, sínekből készült körpályán mozgó darut használnak.
Általános Műszaki Osztály