Tudtad-e, hogy manőverezésre is szükség van?

2024.02.01. 10:49
A nem egyenletesen és nem folyamatosan rendelkezésre álló időjárásfüggő megújuló energia térnyerése miatt felértékelődik a zsinóráramot termelő alaperőművek manőverezőképessége.
Forrás: MAVIR Zrt.


Egy együttműködő villamosenergia-rendszerben (ahol nincs megoldva az energia tárolása) minden egyes pillanatban annyi villamos teljesítménynek kell rendelkezésre állnia, amennyit a fogyasztók igényelnek. A fogyasztók igénye azonban időben változik, hiszen éjjel általában alszunk, nappal felkelünk, elkezdünk dolgozni, nyáron klímázunk, télen pedig fűtünk. Ez azt jelenti, hogy általában éjszaka jóval kevesebb villamos energiát használunk, mint nappal, és napközben is folyamatosan változik az igényelt energia mennyisége.

Az időjárásfüggő megújuló energia térnyerése miatt a rendszer teljesítményegyensúlyának megtartása egyre nagyobb kihívás, hiszen ezek nem akkor termelnek, amikor a fogyasztóknak szüksége van az áramra, hanem amikor süt a nap vagy fúj a szél. 


Tehát a villamosenergia-rendszerbe mindig annyi energiát táplálunk be, amennyit felhasználunk. Ezt egy mérlegként lehet elképzelni, az egyik oldalán van a termelés, a másik oldalon pedig a fogyasztás, a mérleg nyelve esetünkben a rendszer frekvenciája. Az európai villamosenergia-rendszer egyensúlyi állapotában a rendszer frekvenciája 50 Hertz. A frekvencia mérésével állapíthatjuk meg, hogy forráshiányos a rendszer vagy forrástöbbletes. Abban az esetben, ha a frekvencia eltér a névlegestől, akkor az erőművek valamilyen mértékben változtatják a teljesítményüket. A kis frekvenciaváltozások általában kis teljesítményváltozásokat követelnek meg, a nagy frekvenciaváltozások pedig nagy teljesítményváltozást követelnek meg. A kis változásokat az erőművek teljesen automatikusan kezelik, a nagyobb változásokat pedig a rendszerirányító parancsa szerint kezelik az erőművek. 

Az egyik manőverezési üzemmód a menetrendkövetés.


A menetrendkövetés alatt azt értjük, hogy az erőművek előre leegyeztetik a teljesítménymenetüket a kereskedőjükkel, illetve a villamosenergia-rendszer üzemirányítójával. Ezt a menetrendet kell követniük a termelésünk során. Abban az esetben, hogyha valamilyen okból nem tudják eladni a villamosenergiájuk egy részét, az erőművek menetrendjébe egy leterhelés kerül. A Paksra tervezett VVER-1200-as blokkok teljesítménye széles tartományban szabályozható, a névleges teljesítmény 50-100%-a közötti teljesítmény tartomány naponta kétszer bejárható megfelelő korlátok és ciklusszámok (maximum napi 2, heti 5, évente 200) betartása mellett.

A Paks II. atomerőművet is fel kell készíteni arra, hogy lesznek olyan ritka és rövid időszakok, amikor a menetrendjébe egy leterhelés kerül. Tipikusan ilyen eset lehet például egy húsvét vasárnap, amikor a villamosenergia-kereslet kicsi, azonban az időjárásfüggő megújuló energiatermelés akár nagyobb is lehet. 

Az új építésű erőművek manőverezési képességeire – többek között az egységes európai villamosenergia-rendszerhez való csatlakozás miatt is – szigorúbb követelmények vonatkoznak, mint a meglévő, üzemelő blokkokra. 


A Paks II. Atomerőmű reaktorait úgy tervezik, hogy alapvetően a főgőzkollektor gőznyomásának változtatásával, szükség szerint pedig a szabályzórúdkötegek helyzetének és/vagy a bórsavkoncentráció változtatásával legyenek képesek a menetrendtartásra.

Nukleáris Osztály és Villamos Osztály