Tudtad-e, hogy akciófilmek mellékszereplője miként „él” valójában?
Tudtad-e, hogy akciófilmek mellékszereplője miként „él” valójában?
Mindenki számára ismert képsorok leírása ez, de természetesen a valósághoz semmi köze sincs. A Die Hard 4. forgatásán használt felvonós trükkről is lehet itt olvasni.

A Die Hard 4. akciófilm jelenete
A felvonó is egy emelőgép, hiszen ugyanúgy terhet emel, személyeket, árukat, tárgyakat stb. Amiért mégis más, mint egy daru, annak a kezelhetőség módja az egyik alapvető oka. Emelőgépet csak megfelelő képesítés birtokában, rendszeres orvosi alkalmassági vizsgálat mellett kezelhet az azzal megbízott munkavállaló. Szigorú, specialis műszaki, környezeti, üzemeltetési, karbantartási követelményeknek megfelelő felvonót azonban bárki kezelhet életkortól, képzettségtől, egyéni felkészültségtől függetlenül. De nem volt ez mindig így, az idősebbek még emlékezhetnek rá, hogy a múlt század elején-közepén még minden felvonóhoz alkalmaztak liftkezelőt, különösen akkor, amikor ilyenek még csak intézményekben, szállodákban üzemeltek, lakóházakban még nem.
Felvonókat régóta használ az emberiség, ókori emlékek is vannak róla, de széles körű használata az iparosítással párhuzamosan indult el, bányák, üzemek, majd az egyre magasabb köz- és lakóépületek kiszolgálására. A növekvő számú felvonó magával hozta a szabályozások, szabványok kidolgozásának szükségességét a biztonságos üzemeltetés megvalósítása érdekében.
A XIX. század közepén Elisha Otis feltalálta a biztonsági felvonó néven ismerté vált konstrukciót, mely a mai felvonók alapját képezi. Felvonóról akkor beszélünk, ha a függőlegestől maximum 15 fokban eltérő aknában, vezetősínek között mozog egy fülke. A fülke mozgatása néhány emelet magasságig lehet hidraulikus, nagyobb magasságra azonban már köteles felvonót használunk.

A Mumbaiban található Jio World Centre
A legnagyobb személyfelvonó az indiai Mumbaiban lévő Jio World Centre épületében található, mindössze öt szintet szolgál ki, de 16 t teherbírásával és 26 m²-es fülkéjével a gyári adatok szerint 235 ember szállítására képes.
Mponeng Gold Mine
A legnagyobb emelőmagasságú felvonó a dél-afrikai Mponeng aranybányájában található, ez 120 munkást képes szállítani háromszintes fülkéjével 2283 méter mélyre akár 65 km/h sebességgel.
Leggyakrabban az ábrán látható kialakítású, köteles felvonóval találkozunk mindennapi életünk során. Szerkezeti konstrukciója egyszerű, hiszen nem tesz mást, mint a hajtótárcsa mozgatásával továbbítja a kötélzetet egyik oldaláról a másikra, emelve, illetve süllyesztve a fülkét és az ellensúlyt. A hajtótárcsa hornyaiba befekvő kötél mozgatása a hajtótárcsa horony kúpos oldalfala és a kötél között fellépő súrlódáson alapul. A megfelelő méretezéssel biztosított súrlódási erőt a felvonó teherbírásánál lényegesen nagyobb teher sem tudja legyőzni, ezért a kötél megcsúszása észszerű terhelési határig kizárt. Ami a kötélzetet illeti, legalább három független kötélág van és az egyes kötélágak is tízszeres biztonsági tényezővel rendelkeznek.
A hajtótárcsát mozgató mechanizmus alapállapotban zárt fékekkel szerelt, bármilyen energiakimaradás esetén rögzíti a fülkét.
A fülke és az esetek többségében az ellensúly is fogókészülékekkel van felszerelve, mely ékek segítségével képes a fülke és az ellensúly vezetősínjét megfogni oly módon, hogy az ékek, azok kezdeti elmozdítása után, önzáró módon rászorulnak a vezetősínre.
Az ellensúly tömege egyenlő a fülke tömegének és a teherbírás felének összegével. Ebből három eset következik, amennyiben valamilyen műszaki hiba miatt a hajtótárcsa szabadon foroghatna:
– a fülkében a teherbírás felénél kisebb súly van: az ellensúly a nehezebb és a fülke felfelé indul el, ezt nevezzük felzuhanásnak,
– a fülkében a teherbírás felének megfelelő súly van: nem történik semmi a rendszer egyensúlya miatt,
– a fülkében a teherbírás felénél több súly van: a fülke a nehezebb és lefelé kezd mozogni.
Amennyiben akár ellenőrzött, akár ellenőrizetlen mozgás indul meg, annak sebessége a névleges sebességet minimális mértékkel lépheti túl, ugyanis egy mechanikus elven működő sebességhatároló szerkezet a számára akkreditált laborban beállított sebesség túllépése esetén záró irányba elmozdítja a fogókészülék ékeit, melyek a fent leírtak szerint megállítják a fülkét.
A sebességhatároló, a fogókészülék és még néhány egyéb biztonsági berendezés működési paramétereinek beállítása csakis a gyártó vagy akkreditált, független labor által történhet. A beállítások elvégzése után plombálásra kerülnek, csak a plomba feltörésével módosíthatók a paraméterek. A biztonsági berendezés meghibásodása esetén annak javítása tilos, csakis csere lehetséges az előzőekben említett feltételek szerint.
A biztonsági rendszerek redundáns kialakítása, az alkalmazott biztonsági tényezők, a felvonó kialakítását előíró követelmények (rések maximális mérete a mozgó és az álló elemek között, villamos biztonsági kapcsolások, ajtók vízszintes erőhatás elleni ellenállása stb.) biztosítják azt, hogy a mindennapi életben észszerűen előforduló (bizonyos mértékig az emberi meggondolatlanságot is figyelembe vevő) események esetén az utasok testi épsége ne kerüljön veszélybe. Ezzel biztosított az, hogy ne kerüljünk egy akciófilmszerű esemény közepébe, amikor felvonót használunk.
Az atomerőmű épületei közül 33-ban összesen 70 felvonó fog üzemelni, melyek szinte kivétel nélkül a napjainkban alkalmazott gépház nélküli felvonók lesznek. Az épületek funkciója és méretei miatt, a hatályos előírások alapján a felvonók harmada tűzoltófelvonó lesz, mely tűz esetén a tűzoltók részére használható marad, segítve a tűzoltás hatékonyabb végrehajtását.