Tudtad-e, hogy a tűzvédelem passzív is lehet?

2024.02.14. 7:35
A passzív tűzvédelem nem azt jelenti, hogy ölbe tett kézzel várjuk, míg porrá ég valami, hanem azt, hogy megelőző és korlátozó védelmi megoldásokat alkalmazunk tűz esetére.
Tűzgátló festék felvitele szórással a Paks II. Acél- és betonacél összeszerelő műhely szerkezetére


Az acélszerkezetek tűzzel szembeni ellenállóképessége viszonylag csekély, speciális felületvédelem hiányában körülbelül 15 perc alatt elveszíti tartószilárdságát (kilágyul).

Az acélszerkezet tűzzel szembeni védelmére kidolgozott műszaki megoldások egyike a hő hatására habosodó tűzgátló festékkel kialakítható felületvédelem. Ennek célja, hogy tűz esetén a jogszabályban meghatározott ideig megvédje az acélszerkezetet a funkcióvesztéstől.


Tűz hatására kilágyult acélszerkezetek


A tűzvédelmi bevonat hatásmechanizmusa lényegében azon alapul, hogy a festék alkotóelemei reakcióba lépnek az égés során fejlődő hővel, így a festék megduzzad, felhabzik és mintegy „védőpajzsot” képez az acélszerkezeten. Hő hatására az eredeti száraz vastagság százszorosát is elérő, szenes réteggé alakul át, ami – szigetelő tulajdonságai miatt – védi az alatta lévő acélfelületet a túlzott felmelegedéstől, tűz esetén ezzel növelve meg jelentősen a szilárdság megtartásának élettartamát.

Használhatunk még tűzgátló habarcsot is, viszont ennek alkalmazása kevésbé esztétikus. Tűzgátló habarcsot jellemzően takart épületszerkezetek, illetve gépészeti terek esetében használunk, ahol az esztétikus kialakítás nem követelmény.

Felvitele történhet ecseteléssel, hengerrel vagy szórással. 

Létezik vizes és oldószer bázisú bevonattípus. Ettől függően a felhordott rétegek száma és a festék száradási ideje változhat. 

Az időjárásnak és mechanikai behatásoknak is ellenálló tűzgátló festéket is használhatunk. A kereskedelmi forgalomban kapható tűzgátló bevonatok kiválasztása, a felhasználói igényeknek, illetve az acélszerkezetekkel szemben megfogalmazott követelményeknek megfelelően történhet.

A tűzgátló bevonat felülete „krétásodhat”, ami azt jelenti, hogy a festék száradását követően minimális mértékben ugyan, de érintésre nyomot hagyhat. A krétásodás elkerülésének érdekében szokás a kezelt felület fedőbevonattal történő ellátása.

A bevonati rendszerrel szembeni követelmények a tűzállóságon túl: a környezeti kitettségi/korróziós követelmény, a hosszú élettartam, a magas mechanikai ellenállás (kevesebb sérülés), az esztétikus megjelenés, a hatékony felhordás és a gyors száradás.

Általános Műszaki Osztály