Tudtad-e, hogy a szekunder köri közegek kémiai paraméterének vizsgálatára több mint 20 online és több mint 30 manuális mérési pont kerül kiépítésre?

2024.02.28. 14:30
Annak érdekében, hogy a berendezések a 60 éves tervezési élettartam alatt megbízhatóan és hatékonyan működjenek, elengedhetetlen az előírt szekunder köri vízkémia alkalmazása, ami alatt a szekunder köri hőhordozó megfelelő vegyi összetételének és fizikai-kémiai paramétereinek biztosítását értjük.
A szekunder kör sematikus ábrája. Jelmagyarázat: SG- gőzfejlesztő, nagy (HP) és középnyomású (IP) turbinaház, MSR- cseppleválasztó és túlhevítő, LPC- kisnyomású turbinaház, G- generátor, MCP- főkondenzátum szivattyúk, LDF- teljesáramú kondenzátum tisztító rendszer, LPH- kisnyomású előmelegítő, HPH- nagynyomású előmelegítő.


Ennek a folyamatnak fontos része a vízkémiai paraméterek folyamatos monitorozása a szekunder kör rendszereiben, elsősorban a tápvíz-, főgőz-, főkondenzátum-, segédgőzrendszerekben, a sótalanvíz-tartályokban, a gőzfejlesztő-leiszapolásban, a kondenzátum-tisztító közegeiben. A vegyészeti mintavételi és mérőrendszert úgy tervezik meg, hogy valós idejű információkat szolgáltasson a szekunder kör vízkémiájáról a szekunder köri hűtőközeg szabályozott és diagnosztikai minőségi paramétereinek mérésével. Ilyen paraméterek például a vezetőképesség, a pH, a redox-potenciál, az ammónia, a hidrazin, az oldott oxigén, az etanol-amin, az összes (diszperz + oldott) vas és korróziótermék, a kloridion, a szulfátion és a nátriumion koncentrációja.

Az ábrán a teljesség igénye nélkül a kék nyilak a manuális mintavételi pontokat, míg piros a nyilak az online mérési helyeket jelölik. A kémiai paraméterek vizsgálatára több mint 20 online és több mint 30 manuális mérési pont kerül kiépítésre.

A nem megfelelő vízkémia alkalmazása kiválthatja a szekunder köri rendszerek és komponensek korróziós és eróziós folyamatainak (feszültségkorrózió, lyukkorrózió, kopás, falvastagság-csökkenés) fokozódását, ami ennek következtében valós fizikai károsodáshoz, meghibásodáshoz (repedés, törés, lyukadás, szivárgás) és végül üzemképtelenséghez vezethet. Ilyenkor a megbízható üzemeltetés a károsodott, meghibásodott vagy üzemképtelenné vált berendezések javításával vagy cseréjével biztosítható. Ugyanakkor szükséges megjegyezni azt, hogy a legfontosabb szekunder köri főberendezések, a gőzfejlesztők cseréje ugyan megoldható, de az olyan rendkívüli költség- és időigénnyel járna, ami megkérdőjelezheti annak gazdaságosságát. Ezért is kiemelkedő fontosságú a fentiekben említett megfelelő vízkémia alkalmazása, és folyamatos monitorozása.