Tudtad-e, hogy a sugárzás hatással van a szeszesitalokra?
Tudtad-e, hogy a sugárzás hatással van a szeszesitalokra?
Az emberi fogyasztásra szánt alkoholt (a hétköznapi életben ez az etil-alkoholt, vagy rövidebb nevén az etanolt jelenti) alkoholos erjesztéssel (fermentációval) állítják elő, amelynek során az élesztők és más mikroorganizmusok az alapanyagban található különböző cukrokat etanollá alakítják. Mivel az erjesztendő cukrok számos természetes vegyületből származhatnak, a szeszesitalok készítéséhez szükséges anyagok nagyon sokféle növényi forrásból előállíthatók. A dolog élvezeti értékét tekintve nem meglepő, hogy az emberi találékonyság csúcsra járt, az évezredek során az emberek megtanultak mindenből alkoholt készíteni a krumplitól kezdve a cukornádon át a meglehetősen sajátságos ízvilágú – seprű alapanyagnak is használt – cirokig.
Gamma-sugárzás hatására az alkoholos italok ízéért és zamatáért felelős néhány összetevőben mennyiségi növekedés érhető el, ezzel az eljárással a besugárzott szeszesital zamata, íze és lágysága rövid idő alatt ugrásszerűen javítható. Tulajdonképpen mesterséges úton érhetjük el így ugyanazt, mintha hosszú évekig érlelnénk a szeszes italunkat. Érdekesek a whiskyk, konyakok és pálinkák gamma-sugárzás hatására bekövetkező változásai, közvetlenül a desztilláció után és a tárolás előtt.
Besugárzással az ízváltozás hasonló lesz a hordós tárolás korai időszakának ízvilágához, az ital ízében érezhető érettség pedig megegyezik a több évig hagyományos módon tárolt italéval.
Vegyészeti Sugár- és Környezetvédelmi Osztály