Tudtad-e, hogy a navigáció nem az egyetlen lehetséges felhasználási módja a GPS-nek?
Tudtad-e, hogy a navigáció nem az egyetlen lehetséges felhasználási módja a GPS-nek?
A Global Positioning System (GPS), az Amerikai Védelmi Minisztérium 24 műholdból álló flottája katonai célú fejlesztéseként indult a Stratégiai Védelmi Kezdeményezés, népszerűbb nevén „Star Wars” program keretében, de ma már a civil élet számos területén használjuk. Lássunk néhány kevésbé közismert alkalmazási területet!
Precíziós gazdálkodás
A GPS-technológia új korszakot indított el a mezőgazdaságban, amelyet precíziós gazdálkodásnak neveznek. A GPS-képes eszközök, valamint számos más technológia, például térinformatika (GIS), érzékelők és adatelemző szoftverek használatával a gazdálkodók értékes betekintést nyerhetnek a talajviszonyokba, a domborzati viszonyokba és a területi eltérésekbe.
Ezzel az információval felvértezve tudnak pontos mennyiségben műtrágyát kiszórni, vagy öntözni, elkerülve a pazarlást és növelve a termést. A mezőgazdaságnak ez a modern megközelítése nemcsak a termelékenység növelését, hanem a vegyszerek túlzott használatából eredő környezeti károk minimalizálását is segíti.
Emellett persze mára már szinte megszokottá válik, hogy vezető nélküli mezőgazdasági gépek, GPS jelekre támaszkodva pontosan kijelölt területen végzik a szántást, vetést stb.
3D GPS gépvezérlés
A 3D-s terepi felületen alkalmazható GPS alapú földmunkagép vezérlési technológia is egyre nagyobb teret hódít az iparágban. Szinte bármilyen földmunkagépre, jellemzően nagyobb dózerekre, kotrókra, földgyalukra, még a talajszilárdítást végző fúrógépekre is felszerelhető. A vezérlés a GPS technológia segítségével képes kiszámítani a gép kanalának, tolólapjának helyzetét a terepmodellhez képest és azt a tervnek megfelelően valós időben módosítani a hidraulika automatikus irányításával.
3D GPS gépvezérléssel ellátott földmunkagépek a Paks II. beruházási területén is dolgoznak.
Kiterjesztett valóság (AR)
A kiterjesztett valóság (AR) tapasztalatai szélsebesen hódítják meg a világot, és beszivárognak különféle iparágakba. Nem mindenki tudja azonban, hogy ez nagyrészt a GPS-technológiának köszönhetően vált lehetségessé.
Az AR lényege, hogy a tárgyi világ kontextusába a virtuális tárgyak valós időben épülnek be a felhasználó fizikai környezetről alkotott képére. A GPS kulcsfontosságú szerepet játszik ebben a folyamatban, mivel pontos helyadatokat biztosít, amelyek elengedhetetlenek a virtuális elemek és a valós környezet összehangolásához. Ez az összehangolás biztosítja, hogy az AR-élmények kontextuálisan valósághűek legyenek, és pontosan rögzítve legyenek az adott fizikai helyekhez.
Önvezető járművek
Az évek óta vita tárgyát képező önvezető járművek a szenzor és GPS technológiák fejlődésének köszönhetően már a közutakon is valósággá váltak. A GPS vevő, a szenzorok, valamint a térképrendszerek és fejlett algoritmusok integrációja lehetővé tette a járművek számára, hogy emberi beavatkozás nélkül pontosan meghatározzák helyzetüket, érzékeljék környezetüket és megtervezzék az útvonalakat.
Ugyanakkor az is látszik, hogy ennek a technológiának a biztonságos használata egyelőre nem garantált, mivel az ehhez szükséges mesterséges intelligencia, mely az emberhez hasonlóan képes tanulásra, szituációk megkülönböztetésére és bizonyos szintű előrelátására, egyelőre nem áll rendelkezésre.
Geofencing
A geofencing szintén egy GPS-en alapuló technológia, amely lehetővé teszi virtuális határok létrehozását a valós földrajzi területeken belül. Leggyakrabban marketingben és reklámozásban használják, lehetővé téve a vállalkozások számára, hogy személyre szabott hirdetéseket jelenítsenek meg, amint a célközönség belép a kijelölt területre.
Ahol a ’geo kerítés’ különösen hasznos, az a biztonság. Például a szülők megjelölhetik az otthonukat vagy az iskolát, és ha a gyermek elhagyta a megjelölt körzetet, akkor üzenetet küld a szülőknek.
Időszinkronizálás
Minden GPS műhold cézium atomórákat hordoz, amelyek precízen szinkronizáltak az egyezményes koordinált világidővel (UTC), és a műholdak a térbeli pozíciójukra vonatkozó jeleken túl pontos idő szinkronizáló jelet is sugároznak.
Ez a képesség hasznossá teszi a GPS-t számos olyan alkalmazásban, ahol elengedhetetlen a pontos időzítés. A Paks II.-nél is GPS alapú órajel rendszert fogunk használni többek között az irányítástechnikai és telekommunikációs rendszerek időszinkron jellel történő ellátására.
Űrkutatás
A GPS-t nem csak a Földön, hanem a világűrben is használják, és döntő szerepet játszik a műholdak és űrhajók nyomkövetésében és kommunikációjában. A műholdak GPS-vevői lehetővé teszik a Földhöz viszonyított helyzetük pontos meghatározását, így biztosítva a pontos navigációt, a pályameghatározást és a műszerek beállítását.
Ezenkívül a GPS technológia segíti az adatok szinkronizálását és a kommunikációt a földi irányítóállomások és az űrhajók között. Ez biztosítja, hogy az utasításokat és adatokat a megfelelő időben továbbítsák és precízen fogadják, ami különösen kritikus az olyan tevékenységeknél, mint a távérzékelés, a tudományos kutatás és az emberi űrrepülés.
Irányítástechnikai Osztály