Munkában – Magyarpolányi Attila

2024.08.26. 12:57
A Paks II. projekt kiemelkedő és megismételhetetlen, illetve annyira komplex, hogy aki szeretné átlátni, érdemes minél korábbi fázisban csatlakoznia hozzá – véli Magyarpolányi Attila. Az Ormánságban élő építőmérnök ezen okok miatt jelentkezett a Paks II. Zrt. egyik álláshirdetésére.

Irodai és terepmunka, meetingek, egyeztetések – így áll össze Magyarpolányi Attila munkája a Paks II. projektben. Az arányok folyamatosan változnak, miként a szervezet is folyamatos fejlődésben van. – Bizonyára sablonos a válasz, de azért jöttem ide, mert a feladat volumene és komplexitása nagyon vonzó. Itt olyan kiemelkedő projektben dolgozhatok, ami ebben az évszádban biztosan megismételhetetlen. Aki nem jön közénk, nem lesz már módja ilyen tapasztalatokra szert tenni – fogalmaz. Minél előbb szeretett volna bekapcsolódni az atomerőműépítésbe annak érdekében, hogy átlássa azt, mert úgy véli néhány év múlva már szinte esélytelen felgöngyölíteni a műszaki részleteket.

Ha az ember két hét távollét után visszajön, rá sem ismer az építési területre. És még csak a talajszint alatt vagyunk. Ez egy annyira intenzív környezet, ez a fajta tempó sokkal nagyobb tapasztalatot nyújt, mint egy átlagos kivitelezés.


Attila az új atomerőművi blokkok, jelesül a nukleáris sziget helyszínén folyó területelőkészítésen végzi mélyépítési műszaki ellenőri feladatait. Érkezésekor a résfal már elkészült, de a műszaki átadás kapcsán még maradtak feladatok. Aktuális feladatokat a talajszilárdítás ad számára is. – Készül az talajszilárdítás, az összemetsző cölöpfal, zajlik a mikrocölöpök fúrása, ezeknél a kivitelezés megfelelőségét ellenőrzik, a hátralévő feladatok esetében pedig a terveket véleményezik. A közeljövőben a víztelenítő kutak létesítése, a víztelenítési próba, a földkiemelés, utána pedig az első beton kerül napirendre.

– Mi vagyunk az egyik kontrollpont a rendszerben – jegyzi meg. Munkájuk során különböző szintű egyeztetéseken vesznek részt. Ezek gyakorisága
is változó, egyes szinteken naponta, másoknál hetente van koordináció.

Rendszeresek a területbejárások, ezekre szükség esetén naponta többször is sort kerítenek. Ilyenkor – mint Magyarpolányi Attila mondja – például
a betonminőséget, a szállítólevelek adatait ellenőrzi, összeveti a geodéta jegyzőkönyvet a tervekkel, de ha kell, centit vagy tolómétert visz magával, hogy meggyőződjön arról, hogy minden pontosan úgy készül el, ahogyan az a dokumentációban szerepel. A tapasztaltakat rögzíti az E-naplóban, eltérés esetére részletes protokoll szolgál, szükség esetén e szerint járnak el.

A fiatal szakember úgy gondolja, hogy akárhova „pottyantanak” le egy műszaki ellenőrt, a munkáját el tudja végezni a kiviteli tervek, műszaki és
folyamat leírások alapján. Ezek jelentik ugyanis a zsinórmértéket. A szükséges szakmai alapot pedig a megfelelő képzettség, jogosultság és szakmai
tapasztalat biztosítja.



Így van ez a Program Szakértői Osztály Dél-Baranyából származó mélyépítési műszaki ellenőre esetében is. Barcson középiskolai környezet és vízgazdálkodási technikus végzettséget szerzett, majd Baján, az Eötvös József Főiskola – ma Nemzeti Közszolgálati Egyetemen Víztudományi Kar – építőmérnök diplomát szerezett, amit a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem követett, ahol 2015-ben Msc diplomát szerzett. Dolgozott tervezőirodában, kis ideig kivitelezésben, nagyobb részt betonüzemben, ahol a gyakornoki pozíciótól az üzemvezetői posztig jutott. Huszonhét évesen
már üzemvezetőként dolgozott, ami teljesen ismeretlen terep volt számára, hiszen korántsem csak szakmai feladatokkal, hanem beszerzési, logisztikai, munkaügyi kérdésekkel, marketinggel, értékesítéssel is foglalkoznia kellett. Ez időszak alatt sok tapasztalatot és nem mellesleg nukleáris szakmérnöki végzettséget is szerzett, de elsősorban nem építőmérnöki kompetenciákra volt szüksége, ezért – miután közel két éven át tanított a bajai egyetemen – új kihívás után nézett. Meghatározta a földrajzi és szakmai határokat, amelyeket alapul véve figyelt fel a Paks II. Zrt. álláshirdetésére. 

A Paks II. projekt önmagában is vonzó. Igaz ez a most zajló terület-előkészítésre is, ahol igen speciális megoldásokat alkalmaznak. Ezen a szakterületen, ilyen komplex feladat, ekkora volumenben ritkaságnak számít. 


A műszaki ellenőri feladat látatlanban is szimpatikus volt számára, mostanra pedig már tapasztalatból mondja, hogy itt a helye. – A célok tiszták mindenki számára. Változatos a feladat, jó a csapat. Szeretek és alkalmas vagyok projektekben dolgozni – sorolja az erősségeit. Hozzáteszi, a projekt bárki számára tartogat előrelépési lehetőséget is, ami számára fontos, hiszen van vezetői tapasztalata, megvannak a megfelelő kompetenciái, amelyekhez immár helyismeret és egyre több tapasztalat is társul. Korábbi motivációi alapján elkezdett autodidakta módon orosz nyelvet tanulni, ami szintén hasznos ebben a projektben.


 

Magyarpolányi Attila az Ormánságból származik, amely kapcsán fontosnak tartja megjegyezni, hogy az ország egyik legszegényebb része, ahonnan keveseknek sikerül kitörni. Kényszeresen bizonyítani nem szeretne, az viszont határozott célja, hogy tudásából visszaadjon szülőföldjének, példájával másokat is motiváljon. Ma is ott él az ötszáz lelkes Kémesen, ahol a Paks II. beruházáson végzett munkája mellett gazdálkodik. Háromhektáros gyümölcsösében szilva és birs terem, aminek egy részét feldolgozza, a többit maga értékesíti. Emellett meglehetősen sok, 150–200 méhcsaládja van. A méhészetet extenzív módon próbálja fenntartani, minimális ráfordítással. A cél az, hogy egészségesek legyenek a méhek, ha mézet is adnak, az a non plus ultra. Amióta Pakson dolgozik, nincs könnyű helyzetben, a teendőket igyekszik megfelelően koordinálni, delegálni. A vállalkozói, gazdálkodási tapasztalatokat kölcsönösen fel tudja használni a Paks II. projektben is, hiszen itt is, ott is szükség van a szervezésre, priorizálásra, kommunikációra. Meglepő, de ennyi feladat mellett is marad némi szabadideje, ennek egy részében vízilabdázik.