Tudtad-e, hogy már a műszaki tervdokumentumokban érvényesíteni kell a kis és közepes aktivitású hulladékokra vonatkozó hulladékhierarchiát?

2024.11.08. 17:24
A radioaktív hulladékok kezelése az egyik legnagyobb kihívás, amellyel a nukleáris ipar szembesül. A kis és közepes aktivitású hulladékok esetében a hulladékhierarchia alkalmazása elengedhetetlen már a műszaki tervdokumentumokban is.
Kis és közepes aktivitású hulladékokra vonatkozó hulladékhierarchia

Ez a megközelítés nemcsak a környezet védelmét szolgálja, hanem a hulladékkezelés hatékonyságát is növeli. A radioaktív hulladékok esetében a hulladékhierarchia elemei különösen fontosak, mivel ezek a hulladékok hosszú távú veszélyt jelentenek az emberi egészségre és a környezetre. A hierarchia a következő elveket tartalmazza, melyeket elengedhetetlen érvényesíteni a tervdokumentumok kidolgozása alatt:

Megelőzés: A megelőzés során elsődleges célunk a radioaktív hulladék keletkezésének megelőzése. E cél elérése elsősorban a beépítésre kerülő anyagok gondos megválasztásán, megfelelő üzemeltetési és karbantartási technológiák alkalmazásán keresztül történik.

Minimalizálás: A minimalizálás célja a keletkező hulladék mennyiségének és radioaktivitásának csökkentése hatékonyabb hulladékkezelő műveletekkel és megfelelő anyaghasználattal. A célt szem előtt tartva olyan hulladékkezelő rendszerek kialakítására kell törekedni, melyek lehetővé teszik az anyagok visszaforgatását a technológiába, valamint melyekkel a másodlagos hulladékok mennyisége minimalizálható.

Újrahasznosítás: Radioaktív hulladékok esetében, ha a domináns radionuklidok lebomlása következtében az aktivitáskoncentráció egy meghatározott szint alá csökken, akkor a hulladék felszabadítható a hatósági ellenőrzés alól. Ez az eljárás lehetővé teszi a felszabadított hulladék nem radioaktívként való további kezelését.

Feldolgozás: A feldolgozás olyan fizikai és kémiai manipulációs eljárásokat foglal magában, (szétválogatás, dekontaminálás, térfogatcsökkentés, immobilizálás stb.) amelyekkel a hulladékot a környezeti kockázatok csökkentése érdekében stabilabb és biztonságosabb formába alakítjuk. További cél a hulladékok térfogatának optimális szintre történő csökkentése.

Végleges tárolás: A radioaktív hulladékok biztonságos és hosszú távú végleges elhelyezését jelenti. A végleges tárolás a radioaktivitás függvényében történhet adott esetben felszíni, felszín közeli vagy mélygeológiai tárolóban, ahol a hulladékok izolálva vannak a bioszférától, minimalizálva a szivárgás és a lakossági sugárterhelés kockázatát. A hulladékkezelés lépéseit és műveleteit úgy kell megtervezni, hogy a végleges tárolásra kerülő hulladékcsomagok megfeleljenek a tároló hulladék-átvételi követelményeinek.

Látható tehát, hogy a radioaktívhulladék-kezelés egy olyan komplex szakterület, amelynek nemcsak műszaki és környezetvédelmi, hanem gazdasági szempontokat is figyelembe kell vennie a megfelelő hulladékkezelő technológia megtervezése, kiválasztása során. E három szempontrendszer közötti optimális megoldás meghatározásában segít az ALARA-elv (–„As Low As Reasonably Achievable”), melynek értelmében olyan műszaki megoldásokat kell alkalmazni, melyek a sugár- és környezetterhelés minimalizálása mellett nem eredményeznek aránytalan költségeket. 

A Paks II. Atomerőmű radioaktív hulladékainak kezelésére alkalmazandó technológia kidolgozását a fenti hulladékhierarchia elvei mellett alapjaiban határozzák meg a következő követelmények: 

Műszaki követelmények:

  • A keletkező radioaktív hulladékok az erőmű teljes működési ideje alatt annak üzemét ne korlátozzák.
  • Az erőmű területén keletkező hulladékok az optimálisan elérhető legkisebb mennyiségben és térfogatban visszanyerhető módon kerüljenek átmeneti tárolásra.

Gazdasági követelmények:

  • A szükséges beruházások minimálisak legyenek, felesleges tárolókapacitás ne épüljön, de elegendő kapacitás álljon rendelkezésre.
  • Az alkalmazásra kerülő technológiák a meglévő rendszerekhez illeszthetők, optimálisan kihasználhatók és költségtakarékosak legyenek.

Környezetvédelmi követelmények:

  • A feldolgozás során kis mennyiségű másodlagos hulladék keletkezzen.
  • A feldolgozás és kondicionálás eredményeképpen keletkező hulladékcsomagok feleljenek meg a hulladékátvétel és a végleges tárolás követelményeinek (csomagolás, összetétel, fizikai, kémiai, biológiai jellemzők).


 

Radioaktívhulladék-kezelés tervezése során tehát elsődleges alapelv, hogy lehetőségeinkhez mérten előzzük meg a radioaktív hulladék keletkezését. Amennyiben ez nem megvalósítható, úgy haladunk a hulladékpiramis alsóbb szintjei felé. Értelemszerűen minden egyes lépcsőfok környezetterhelés-növekedést eredményez. Korszerű és hatékony hulladékfeldolgozó technológiák, megfelelő üzemeltetési és karbantartási tevékenységek alkalmazásával azonban jelentősen csökkenthető a végleges tárolásra kerülő radioaktív hulladékok mennyisége.

Vegyészeti, Sugár- és Környezetvédelmi Osztály