Szijjártó Péter: egy-két héten belül Paksra érkezik az olvadékcsapda
Szijjártó Péter: egy-két héten belül Paksra érkezik az olvadékcsapda
Szijjártó Péter a találkozó kapcsán elmondta: a beruházás dübörög, már kilencszáz ember dolgozik a helyszínen, és ez a szám folyamatosan nő, a csúcsidőszakban nyolc- és tízezer között lesz. Kiemelte, hogy a hosszú gyártási idejű eszközök előállítása folyamatos, így minden adott ahhoz, hogy a két új blokk a következő évtized elejére megkezdhesse a termelését.
Beszámolt arról, hogy a zónaolvadék-csapdát szállító hajó a Duna romániai szakaszán halad Magyarország felé. – Az érkezését egy-két héten belül várjuk – mondta hozzátéve, hogy ez függ a Duna vízállásától és a Vaskapunál történő átrakodás időtartamától. A külgazdasági és külügyminiszter emlékeztetett rá, hogy hónapokkal ezelőtt megkezdődött a reaktortartály kovácsolása is.
Szijjártó Péter tájékoztatott, hogy gőzerővel zajlanak az építkezés biztonsága szempontjából kulcsfontosságú talajszilárdítási munkálatok, amely során összesen 76 ezer cölöpöt terveznek lefúrni, s ezekből több mint húszezer már elkészült. Elmondta, hogy a leendő nukleáris sziget alatt a talajszilárdítás már 82 százalékos készültségi fokot ért el, ami megteremtette a lehetőséget arra, hogy megkezdjék a tesztjeit a 23 méteres mélységig történő teljes talajkiemelésnek.
– Ezek a folyamatok kulcsfontosságúak az első beton öntése szempontjából, amire néhány hónap múlva kerülhet sor – mutatott rá.
A tárcavezető kitért arra is, hogy az orosz fővállalkozó mellett nyugat-európai, amerikai és magyar vállalatok kifejezetten harmonikusan dolgoznak együtt a beruházáson. Emlékeztetett arra, hogy a kormánynak sikerült elérnie a paksi beruházás teljes körű mentességét mindenfajta európai uniós szankció alól. – A paksi beruházásra semmilyen szankció nem vonatkozik, így tehát az építkezés, a műszaki, a pénzügyi teljesítés is zavartalanul tud folyni majd az elkövetkezendő időszakban – mutatott rá.
A külgazdasági és külügyminiszter a beruházás jelentőségére is kitért. Mint mondta, a környezet megkímélése, a rezsicsökkentés eredményeinek megvédése és hazánk hosszú távú, önálló ellátásbiztonsága szempontjából is kulcsfontosságú a paksi beruházás sikere.